Доцент кафедри економіки підприємств та менеджменту Навчально-наукового професійно-педагогічного інституту УІПА Олена ЧЕРНЯЄВА взяла участь у роботі конференції з фінансової грамотності FinLit Forum, яка відбулася 20 березня в Національному банку України.
Майже 2 500 представників міжнародних організацій, державних органів, учасників фінансового ринку, експертів та освітян обговорювали розвиток фінансової грамотності в освіті, яка наразі набула особливого значення.
У 2025–2026 роках Міністерство освіти і науки України вводить у шкільну програму для 8 і 9 класів предмет «Підприємництво та фінансова грамотність».
«Вдячний Міністерству освіти і науки України за просування фінансової освіти серед дітей та молоді. Це надзвичайно важливий і вагомий крок до розвитку фінансово здорового суспільства. Уже незабаром щорічно приблизно 800 тисяч учнів у всій Україні будуть навчатися зважено ухвалювати фінансові рішення, раціонально керувати грошима, заощаджувати, ефективно управляти своїми боргами, уникати шахрайства, ставити фінансові цілі та працювати для їхнього досягнення», – зазначив Голова НБУ Андрій Пишний.
Міністерство освіти і науки України постійно підтримує ініціативи, спрямовані на підвищення фінансової грамотності дітей та молоді.
«Фінансова грамотність – це знання та уміння, без яких складно жити в сучасному світі. Ще донедавна цій темі не приділяли належної уваги в школах, давали фрагментарні знання. З початком реформи «Нова українська школа» ситуація змінюється. Фінансова грамотність є наскрізною лінією в навчанні вже з 1 класу. Діти змалечку в ігровій формі вчаться планувати покупки, рахувати гроші, дізнаються, що їх можна збирати, тобто відкладати покупку на майбутнє, тощо. Для кожного віку дітей є свої завдання і підходи до викладання. З 8 класу школи зможуть запровадити прицільний курс фінансової грамотності, який передбачає опанування складніших тем: взаємодію з банками, запуск бізнесу, цінні папери тощо.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб також активно поширює фінансову грамотність серед населення.
«Високий рівень фінансової грамотності користувачів фінансових послуг – це запорука фінансової стабільності України. Тому Фонд як один із ключових елементів фінансової безпеки країни підтримує та реалізовує проєкти, які сприяють формуванню стійких фінансових звичок в українців і ухваленню правильних фінансових рішень. Це, зокрема, освітні проєкти, мета яких виховувати фінансово грамотну молодь, адже вони формуватимуть фінансове майбутнє країни. Зокрема, Фонд створив Рамку фінансових компетентностей для різних вікових категорій».
Конференція FinLit Forum відбулася за підтримки USAID, що вже понад 10 років допомагає впроваджувати проєкти з розвитку фінансової грамотності в Україні.
Форум, організаторами якого були Національний банк України, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та Міністерство освіти і науки України за підтримки Проєкту USAID «Інвестиції для стійкого бізнесу», відбувся в межах заходів, присвячених Global Money Week (Всесвітньому тижню грошей).
Переглянути запис конференції можна на офіційному ютуб-каналі НБУ.